0805Y0500111JQT
Mfr.Part #
0805Y0500111JQT
Description
CAP CER 110PF 50V C0G/NP0 0805
Temperature Coefficient :
C0G NP0 1B
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Feature :
High Q, Low Loss, Soft Termination
Tolerance :
±5%
Thickness (Max) :
0.051 1.30mm
Voltage - Rated :
50V
Capacitance :
110pF
Factory Lead Time :
8 Weeks
Applications :
RF, Microwave, High Frequency, Boardflex Sensitive
Datasheets
0805Y0500111JQT
Knowles Syfer 0805Y0500111JQT
FlexiCap™ 110pF 50V Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 1B 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm -55°C~125°C High Q, Low Loss, Soft Termination Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)
0805Y0500111JQT Overview
Using this device, the program has a size/dimension of 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm.This coefficient equals C0G NP0 1B indicates that a substance's electrical resistance changes with temperature per degree change.
0805Y0500111JQT Features
a size/dimension of 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm