0805Y0500104MET
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
0805Y0500104MET
Manufacturer
Knowles Syfer
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 0.1UF 50V X7R 0805
Manufacturer :
Knowles Syfer
Product Category :
Ceramic Capacitors
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Voltage - Rated :
50V
Series :
FlexiCap™
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Capacitance :
0.1μF
Factory Lead Time :
9 Weeks
Feature :
Soft Termination
Thickness (Max) :
0.051 1.30mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Applications :
Automotive, Boardflex Sensitive
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Tolerance :
±20%
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Ratings :
AEC-Q200
Temperature Coefficient :
X7R 2R1
Datasheets
0805Y0500104MET
Knowles Syfer 0805Y0500104MET
FlexiCap™ 0.1μF 50V Ceramic Capacitor ±20% X7R 2R1 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm -55°C~125°C Soft Termination Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)
0805Y0500104MET Overview
In the case of this device, the size/dimension of the program is 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm.The temperature coefficient of resistance is generally defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to per degree change in temperature, and its coefficient is X7R 2R1.
0805Y0500104MET Features
a size/dimension of 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm