0805Y0500102JXT
Mfr.Part #
0805Y0500102JXT
Description
CAP CER 1000PF 50V X7R 0805
Ceramic Capacitors
Termination :
SMD/SMT
Applications :
Boardflex Sensitive
Voltage - Rated DC :
50V
Dielectric :
X7R
Length :
2mm
Width :
1.25mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Height :
1.3mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Capacitance :
1000pF
Dissipation Factor :
2.5 %
FlexiCap™
Case Code (Metric) :
Max Operating Temperature :
125°C
Voltage - Rated :
50V
Feature :
Soft Termination
Factory Lead Time :
8 Weeks
Min Operating Temperature :
-55°C
Thickness (Max) :
0.051 1.30mm
Temperature Coefficient :
X7R 2R1
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Composition :
Ceramic
Tolerance :
±5%
Case Code (Imperial) :
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Datasheets
0805Y0500102JXT
Knowles Syfer 0805Y0500102JXT
FlexiCap™ 1000pF 50V Ceramic Capacitor ±5% X7R 2R1 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm -55°C~125°C Soft Termination Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)
0805Y0500102JXT Overview
The size/dimension of the program on this device is 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm.The operating temperature should be greater than -55°C in order to achieve stable operation.In general, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance per degree of temperature change.With a voltage of 50V, it can operate.
0805Y0500102JXT Features
a size/dimension of 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
with X7R 2R1 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V