0805Y0500102JCR
Mfr.Part #
0805Y0500102JCR
Description
CAP CER 1000PF 50V C0G/NP0 0805
Applications :
Boardflex Sensitive
Thickness (Max) :
0.051 1.30mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Tolerance :
±5%
Feature :
Soft Termination
Voltage - Rated :
50V
Temperature Coefficient :
C0G NP0 1B
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Capacitance :
1000pF
Datasheets
0805Y0500102JCR
Knowles Syfer 0805Y0500102JCR
FlexiCap™ 1000pF 50V Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 1B 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm -55°C~125°C Soft Termination Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)
0805Y0500102JCR Overview
For this device, the size/dimension of the program is 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm.As a general rule, temperature coefficient of resistance is simply the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, and its value is C0G NP0 1B.
0805Y0500102JCR Features
a size/dimension of 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm