0805Y0500101JXT
Mfr.Part #
0805Y0500101JXT
Description
CAP CER 100PF 50V X7R 0805
Voltage - Rated :
50V
Temperature Coefficient :
X7R 2R1
Capacitance :
100pF
Feature :
Soft Termination
Thickness (Max) :
0.051 1.30mm
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Tolerance :
±5%
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Applications :
Boardflex Sensitive
Datasheets
0805Y0500101JXT
Knowles Syfer 0805Y0500101JXT
FlexiCap™ 100pF 50V Ceramic Capacitor ±5% X7R 2R1 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm -55°C~125°C Soft Termination Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)
0805Y0500101JXT Overview
Using this device, the program has a size/dimension of 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm.This coefficient equals X7R 2R1 indicates that a substance's electrical resistance changes with temperature per degree change.
0805Y0500101JXT Features
a size/dimension of 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm