0805Y0500100GCT
Mfr.Part #
0805Y0500100GCT
Description
CAP CER 10PF 50V C0G/NP0 0805
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Tolerance :
±2%
Voltage - Rated :
50V
Applications :
Boardflex Sensitive
Temperature Coefficient :
C0G NP0 1B
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Thickness (Max) :
0.051 1.30mm
Feature :
Soft Termination
Capacitance :
10pF
Datasheets
0805Y0500100GCT
Knowles Syfer 0805Y0500100GCT
FlexiCap™ 10pF 50V Ceramic Capacitor ±2% C0G NP0 1B 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm -55°C~125°C Soft Termination Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)
0805Y0500100GCT Overview
This device's program size/dimension is 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm.A substance's temperature coefficient of resistance is generally defined as how its electrical resistance changes with per degree change in temperature.
0805Y0500100GCT Features
a size/dimension of 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm