0805Y0258P20BFT
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
0805Y0258P20BFT
Manufacturer
Knowles Syfer
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 8.2PF 25V C0G/NP0 0805
Manufacturer :
Knowles Syfer
Product Category :
Ceramic Capacitors
Factory Lead Time :
8 Weeks
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Tolerance :
±0.1pF
Series :
FlexiCap™
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Feature :
Soft Termination, High Temperature
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Applications :
High Reliability, Boardflex Sensitive
Voltage - Rated :
25V
Thickness (Max) :
0.051 1.30mm
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Packaging :
Tape and Reel (TR)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Capacitance :
8.2pF
Datasheets
0805Y0258P20BFT
Knowles Syfer 0805Y0258P20BFT
FlexiCap™ 8.2pF 25V Ceramic Capacitor ±0.1pF C0G NP0 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm -55°C~125°C Soft Termination, High Temperature Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)
0805Y0258P20BFT Overview
Programs on this device are of 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm size/dimension.Temperature coefficient of resistance refers to the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, with C0G NP0 being the highest temperature coefficient.
0805Y0258P20BFT Features
a size/dimension of 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm