0805Y0255P60BFT
Mfr.Part #
0805Y0255P60BFT
Description
CAP CER 5.6PF 25V C0G/NP0 0805
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Applications :
High Reliability, Boardflex Sensitive
Feature :
Soft Termination, High Temperature
Tolerance :
±0.1pF
Thickness (Max) :
0.051 1.30mm
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Capacitance :
5.6pF
Voltage - Rated :
25V
Datasheets
0805Y0255P60BFT
Knowles Syfer 0805Y0255P60BFT
FlexiCap™ 5.6pF 25V Ceramic Capacitor ±0.1pF C0G NP0 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm -55°C~125°C Soft Termination, High Temperature Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)
0805Y0255P60BFT Overview
A 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm size/dimension program is available for this device.Temperature coefficient of resistance consists of the change in electrical resistance of a substance with respect to each degree change in temperature, and it is C0G NP0.
0805Y0255P60BFT Features
a size/dimension of 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm