0805Y0253P90BFT
Mfr.Part #
0805Y0253P90BFT
Description
CAP CER 3.9PF 25V C0G/NP0 0805
Thickness (Max) :
0.051 1.30mm
Tolerance :
±0.1pF
Capacitance :
3.9pF
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Voltage - Rated :
25V
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Feature :
Soft Termination, High Temperature
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Applications :
High Reliability, Boardflex Sensitive
Datasheets
0805Y0253P90BFT
Knowles Syfer 0805Y0253P90BFT
FlexiCap™ 3.9pF 25V Ceramic Capacitor ±0.1pF C0G NP0 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm -55°C~125°C Soft Termination, High Temperature Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)
0805Y0253P90BFT Overview
A program's size/dimension is 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm for this device.Its coefficient is C0G NP0 and determines the change in resistance per degree of temperature for a substance.
0805Y0253P90BFT Features
a size/dimension of 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm