0805Y0251P50BFT
Mfr.Part #
0805Y0251P50BFT
Description
CAP CER 1.5PF 25V C0G/NP0 0805
Voltage - Rated :
25V
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Thickness (Max) :
0.051 1.30mm
Feature :
Soft Termination, High Temperature
Tolerance :
±0.1pF
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Applications :
High Reliability, Boardflex Sensitive
Capacitance :
1.5pF
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Datasheets
0805Y0251P50BFT
Knowles Syfer 0805Y0251P50BFT
FlexiCap™ 1.5pF 25V Ceramic Capacitor ±0.1pF C0G NP0 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm -55°C~125°C Soft Termination, High Temperature Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)
0805Y0251P50BFT Overview
The size/dimension of the program on this device is 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm.In general, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance per degree of temperature change.
0805Y0251P50BFT Features
a size/dimension of 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm