0805Y0250563KXR
Mfr.Part #
0805Y0250563KXR
Description
CAP CER 0.056UF 25V X7R 0805
Feature :
Soft Termination
Tolerance :
±10%
Capacitance :
0.056μF
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Thickness (Max) :
0.051 1.30mm
Temperature Coefficient :
X7R 2R1
Applications :
Boardflex Sensitive
Voltage - Rated :
25V
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Datasheets
0805Y0250563KXR
Knowles Syfer 0805Y0250563KXR
FlexiCap™ 0.056μF 25V Ceramic Capacitor ±10% X7R 2R1 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm -55°C~125°C Soft Termination Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)
0805Y0250563KXR Overview
Programs on this device are of 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm size/dimension.Temperature coefficient of resistance refers to the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, with X7R 2R1 being the highest temperature coefficient.
0805Y0250563KXR Features
a size/dimension of 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm