0805Y0250473KXT
Mfr.Part #
0805Y0250473KXT
Description
CAP CER 0.047UF 25V X7R 0805
Temperature Coefficient :
X7R 2R1
Feature :
Soft Termination
Voltage - Rated :
25V
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Thickness (Max) :
0.051 1.30mm
Applications :
Boardflex Sensitive
Capacitance :
0.047µF
Tolerance :
±10%
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Datasheets
0805Y0250473KXT
Knowles Syfer 0805Y0250473KXT
FlexiCap™ 0.047μF 25V Ceramic Capacitor ±10% X7R 2R1 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm -55°C~125°C Soft Termination Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)
0805Y0250473KXT Overview
For this device, the size/dimension of the program is 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm.As a general rule, temperature coefficient of resistance is simply the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, and its value is X7R 2R1.
0805Y0250473KXT Features
a size/dimension of 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm