0805Y0250472GFT
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
0805Y0250472GFT
Manufacturer
Knowles Syfer
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 4700PF 25V C0G/NP0 0805
Manufacturer :
Knowles Syfer
Product Category :
Ceramic Capacitors
Series :
FlexiCap™
Voltage - Rated :
25V
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Thickness (Max) :
0.051 1.30mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Factory Lead Time :
8 Weeks
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Feature :
Soft Termination, High Temperature
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Capacitance :
4700pF
Applications :
High Reliability, Boardflex Sensitive
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Tolerance :
±2%
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Datasheets
0805Y0250472GFT
Knowles Syfer 0805Y0250472GFT
FlexiCap™ 4700pF 25V Ceramic Capacitor ±2% C0G NP0 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm -55°C~125°C Soft Termination, High Temperature Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)
0805Y0250472GFT Overview
For this device, the size/dimension of the program is 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm.As a general rule, temperature coefficient of resistance is simply the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, and its value is C0G NP0.
0805Y0250472GFT Features
a size/dimension of 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm