0805Y0250470JFT
Mfr.Part #
0805Y0250470JFT
Description
CAP CER 47PF 25V C0G/NP0 0805
Feature :
Soft Termination, High Temperature
Thickness (Max) :
0.051 1.30mm
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Applications :
High Reliability, Boardflex Sensitive
Capacitance :
47pF
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Tolerance :
±5%
Voltage - Rated :
25V
Datasheets
0805Y0250470JFT
Knowles Syfer 0805Y0250470JFT
FlexiCap™ 47pF 25V Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm -55°C~125°C Soft Termination, High Temperature Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)
0805Y0250470JFT Overview
A 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm size/dimension program is available for this device.Temperature coefficient of resistance consists of the change in electrical resistance of a substance with respect to each degree change in temperature, and it is C0G NP0.
0805Y0250470JFT Features
a size/dimension of 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm