0805Y0250272MXR
Mfr.Part #
0805Y0250272MXR
Description
CAP CER 2700PF 25V X7R 0805
Capacitance :
2700pF
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Temperature Coefficient :
X7R 2R1
Voltage - Rated :
25V
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Applications :
Boardflex Sensitive
Feature :
Soft Termination
Thickness (Max) :
0.051 1.30mm
Tolerance :
±20%
Datasheets
0805Y0250272MXR
Knowles Syfer 0805Y0250272MXR
FlexiCap™ 2700pF 25V Ceramic Capacitor ±20% X7R 2R1 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm -55°C~125°C Soft Termination Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)
0805Y0250272MXR Overview
Ceramic capacitor is 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm in size/dimension for this device.Generally, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to temperature changes, and it is equal to X7R 2R1.
0805Y0250272MXR Features
a size/dimension of 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm