0805Y0250272JFR
Mfr.Part #
0805Y0250272JFR
Description
CAP CER 2700PF 25V C0G/NP0 0805
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Thickness (Max) :
0.051 1.30mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Feature :
Soft Termination, High Temperature
Voltage - Rated :
25V
Capacitance :
2700pF
Tolerance :
±5%
Applications :
High Reliability, Boardflex Sensitive
Datasheets
0805Y0250272JFR
Knowles Syfer 0805Y0250272JFR
FlexiCap™ 2700pF 25V Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm -55°C~125°C Soft Termination, High Temperature Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)
0805Y0250272JFR Overview
Using this device, the program has a size/dimension of 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm.This coefficient equals C0G NP0 indicates that a substance's electrical resistance changes with temperature per degree change.
0805Y0250272JFR Features
a size/dimension of 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm