0805Y0250270JFR
Mfr.Part #
0805Y0250270JFR
Description
CAP CER 27PF 25V C0G/NP0 0805
Capacitance :
27pF
Temperature Coefficient :
C0G NP0
ROHS3 Compliant
Published :
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Feature :
Soft Termination, High Temperature
Tolerance :
±5%
Thickness (Max) :
0.051 1.30mm
Voltage - Rated :
25V
Applications :
High Reliability, Boardflex Sensitive
Datasheets
0805Y0250270JFR
Knowles Syfer 0805Y0250270JFR
FlexiCap™ 27pF 25V Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm -55°C~125°C Soft Termination, High Temperature Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)
0805Y0250270JFR Overview
Programs on this device are of 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm size/dimension.Temperature coefficient of resistance refers to the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, with C0G NP0 being the highest temperature coefficient.
0805Y0250270JFR Features
a size/dimension of 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm