0805Y0250182KDT
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
0805Y0250182KDT
Manufacturer
Knowles Syfer
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 1800PF 25V X7R 0805
Manufacturer :
Knowles Syfer
Product Category :
Ceramic Capacitors
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Thickness (Max) :
0.051 1.30mm
Voltage - Rated :
25V
Factory Lead Time :
8 Weeks
Tolerance :
±10%
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Applications :
High Reliability, Boardflex Sensitive
Feature :
Soft Termination, High Temperature
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Series :
FlexiCap™
Capacitance :
1800pF
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Temperature Coefficient :
X7R
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Datasheets
0805Y0250182KDT
Knowles Syfer 0805Y0250182KDT
FlexiCap™ 1800pF 25V Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm -55°C~125°C Soft Termination, High Temperature Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)
0805Y0250182KDT Overview
This device's program size/dimension is 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm.A substance's temperature coefficient of resistance is generally defined as how its electrical resistance changes with per degree change in temperature.
0805Y0250182KDT Features
a size/dimension of 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm