0805Y0250181JXR
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
0805Y0250181JXR
Manufacturer
Knowles Syfer
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 180PF 25V X7R 0805
Manufacturer :
Knowles Syfer
Product Category :
Ceramic Capacitors
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Factory Lead Time :
8 Weeks
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Feature :
Soft Termination
Voltage - Rated :
25V
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Capacitance :
180pF
Tolerance :
±5%
Temperature Coefficient :
X7R 2R1
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Thickness (Max) :
0.051 1.30mm
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Series :
FlexiCap™
Applications :
Boardflex Sensitive
Datasheets
0805Y0250181JXR
Knowles Syfer 0805Y0250181JXR
FlexiCap™ 180pF 25V Ceramic Capacitor ±5% X7R 2R1 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm -55°C~125°C Soft Termination Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)
0805Y0250181JXR Overview
A 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm size/dimension program is available for this device.Temperature coefficient of resistance consists of the change in electrical resistance of a substance with respect to each degree change in temperature, and it is X7R 2R1.
0805Y0250181JXR Features
a size/dimension of 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm