0805Y0250151JFR
Mfr.Part #
0805Y0250151JFR
Description
CAP CER 150PF 25V C0G/NP0 0805
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Tolerance :
±5%
Voltage - Rated :
25V
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Capacitance :
150pF
Feature :
Soft Termination, High Temperature
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Thickness (Max) :
0.051 1.30mm
Applications :
High Reliability, Boardflex Sensitive
Datasheets
0805Y0250151JFR
Knowles Syfer 0805Y0250151JFR
FlexiCap™ 150pF 25V Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm -55°C~125°C Soft Termination, High Temperature Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)
0805Y0250151JFR Overview
A 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm size/dimension program is available for this device.Temperature coefficient of resistance consists of the change in electrical resistance of a substance with respect to each degree change in temperature, and it is C0G NP0.
0805Y0250151JFR Features
a size/dimension of 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm