0805Y0160683JXR
Mfr.Part #
0805Y0160683JXR
Description
CAP CER 0.068UF 16V X7R 0805
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Feature :
Soft Termination
Capacitance :
0.068μF
Voltage - Rated :
16V
Thickness (Max) :
0.051 1.30mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Tolerance :
±5%
Applications :
Boardflex Sensitive
Temperature Coefficient :
X7R 2R1
Datasheets
0805Y0160683JXR
Knowles Syfer 0805Y0160683JXR
FlexiCap™ 0.068μF 16V Ceramic Capacitor ±5% X7R 2R1 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm -55°C~125°C Soft Termination Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)
0805Y0160683JXR Overview
Consequently, the program has size/dimension 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm.This coefficient is determined by the change in electrical resistance of a substance as a function of temperature; in general, its coefficient is X7R 2R1.
0805Y0160683JXR Features
a size/dimension of 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm