0805Y0160472KDR
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
0805Y0160472KDR
Manufacturer
Knowles Syfer
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 4700PF 16V X7R 0805
Manufacturer :
Knowles Syfer
Product Category :
Ceramic Capacitors
Capacitance :
4700pF
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Temperature Coefficient :
X7R
Voltage - Rated :
16V
Tolerance :
±10%
Factory Lead Time :
8 Weeks
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Thickness (Max) :
0.051 1.30mm
Series :
FlexiCap™
Applications :
High Reliability, Boardflex Sensitive
Feature :
Soft Termination, High Temperature
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Datasheets
0805Y0160472KDR
Knowles Syfer 0805Y0160472KDR
FlexiCap™ 4700pF 16V Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm -55°C~125°C Soft Termination, High Temperature Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)
0805Y0160472KDR Overview
Programs on this device are of 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm size/dimension.Temperature coefficient of resistance refers to the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, with X7R being the highest temperature coefficient.
0805Y0160472KDR Features
a size/dimension of 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm