0805Y0160392KXR
Mfr.Part #
0805Y0160392KXR
Description
CAP CER 3900PF 16V X7R 0805
Applications :
Boardflex Sensitive
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Thickness (Max) :
0.051 1.30mm
Temperature Coefficient :
X7R 2R1
Feature :
Soft Termination
Capacitance :
3900pF
Tolerance :
±10%
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Voltage - Rated :
16V
Datasheets
0805Y0160392KXR
Knowles Syfer 0805Y0160392KXR
FlexiCap™ 3900pF 16V Ceramic Capacitor ±10% X7R 2R1 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm -55°C~125°C Soft Termination Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)
0805Y0160392KXR Overview
For this device, the size/dimension of the program is 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm.As a general rule, temperature coefficient of resistance is simply the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, and its value is X7R 2R1.
0805Y0160392KXR Features
a size/dimension of 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm