0805Y0160271KCT
Mfr.Part #
0805Y0160271KCT
Description
CAP CER 270PF 16V C0G/NP0 0805
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Applications :
Boardflex Sensitive
Tolerance :
±10%
Voltage - Rated :
16V
Feature :
Soft Termination
Thickness (Max) :
0.051 1.30mm
Temperature Coefficient :
C0G NP0 1B
Capacitance :
270pF
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Datasheets
0805Y0160271KCT
Knowles Syfer 0805Y0160271KCT
FlexiCap™ 270pF 16V Ceramic Capacitor ±10% C0G NP0 1B 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm -55°C~125°C Soft Termination Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)
0805Y0160271KCT Overview
Ceramic capacitor is 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm in size/dimension for this device.Generally, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to temperature changes, and it is equal to C0G NP0 1B.
0805Y0160271KCT Features
a size/dimension of 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm