0805Y0160270JFR
Mfr.Part #
0805Y0160270JFR
Description
CAP CER 27PF 16V C0G/NP0 0805
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Voltage - Rated :
16V
Thickness (Max) :
0.051 1.30mm
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Tolerance :
±5%
Capacitance :
27pF
Applications :
High Reliability, Boardflex Sensitive
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Feature :
Soft Termination, High Temperature
Datasheets
0805Y0160270JFR
Knowles Syfer 0805Y0160270JFR
FlexiCap™ 27pF 16V Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm -55°C~125°C Soft Termination, High Temperature Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)
0805Y0160270JFR Overview
For this device, the size/dimension of the program is 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm.As a general rule, temperature coefficient of resistance is simply the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, and its value is C0G NP0.
0805Y0160270JFR Features
a size/dimension of 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm