0805Y0160224JXT
Mfr.Part #
0805Y0160224JXT
Description
CAP CER 0.22UF 16V X7R 0805
Capacitance :
0.22µF
Applications :
Boardflex Sensitive
Feature :
Soft Termination
Voltage - Rated :
16V
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Temperature Coefficient :
X7R 2R1
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Tolerance :
±5%
Thickness (Max) :
0.051 1.30mm
Datasheets
0805Y0160224JXT
Knowles Syfer 0805Y0160224JXT
FlexiCap™ 0.22μF 16V Ceramic Capacitor ±5% X7R 2R1 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm -55°C~125°C Soft Termination Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)
0805Y0160224JXT Overview
A 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm size/dimension program is available for this device.Temperature coefficient of resistance consists of the change in electrical resistance of a substance with respect to each degree change in temperature, and it is X7R 2R1.
0805Y0160224JXT Features
a size/dimension of 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm