0805Y0160223JXR
Mfr.Part #
0805Y0160223JXR
Description
CAP CER 0.022UF 16V X7R 0805
Feature :
Soft Termination
Applications :
Boardflex Sensitive
Voltage - Rated :
16V
Thickness (Max) :
0.051 1.30mm
Tolerance :
±5%
Capacitance :
0.022µF
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Temperature Coefficient :
X7R 2R1
Datasheets
0805Y0160223JXR
Knowles Syfer 0805Y0160223JXR
FlexiCap™ 0.022μF 16V Ceramic Capacitor ±5% X7R 2R1 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm -55°C~125°C Soft Termination Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)
0805Y0160223JXR Overview
Ceramic capacitor is 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm in size/dimension for this device.Generally, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to temperature changes, and it is equal to X7R 2R1.
0805Y0160223JXR Features
a size/dimension of 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm