0805Y0160222JFT
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
0805Y0160222JFT
Manufacturer
Knowles Syfer
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 2200PF 16V C0G/NP0 0805
Manufacturer :
Knowles Syfer
Product Category :
Ceramic Capacitors
Voltage - Rated :
16V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Capacitance :
2200pF
Series :
FlexiCap™
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Feature :
Soft Termination, High Temperature
Applications :
High Reliability, Boardflex Sensitive
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Tolerance :
±5%
Factory Lead Time :
8 Weeks
Thickness (Max) :
0.051 1.30mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Datasheets
0805Y0160222JFT
Knowles Syfer 0805Y0160222JFT
FlexiCap™ 2200pF 16V Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm -55°C~125°C Soft Termination, High Temperature Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)
0805Y0160222JFT Overview
The size/dimension of the program on this device is 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm.In general, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance per degree of temperature change.
0805Y0160222JFT Features
a size/dimension of 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm