0805Y0160183KDR
Mfr.Part #
0805Y0160183KDR
Description
CAP CER 0.018UF 16V X7R 0805
Feature :
Soft Termination, High Temperature
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Voltage - Rated :
16V
Applications :
High Reliability, Boardflex Sensitive
Capacitance :
0.018μF
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Tolerance :
±10%
Thickness (Max) :
0.051 1.30mm
Temperature Coefficient :
X7R
Datasheets
0805Y0160183KDR
Knowles Syfer 0805Y0160183KDR
FlexiCap™ 0.018μF 16V Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm -55°C~125°C Soft Termination, High Temperature Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)
0805Y0160183KDR Overview
Ceramic capacitor is 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm in size/dimension for this device.Generally, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to temperature changes, and it is equal to X7R.
0805Y0160183KDR Features
a size/dimension of 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm