0805Y0160182FCR
Mfr.Part #
0805Y0160182FCR
Description
CAP CER 1800PF 16V C0G/NP0 0805
Feature :
Soft Termination
Temperature Coefficient :
C0G NP0 1B
Tolerance :
±1%
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Voltage - Rated :
16V
Applications :
Boardflex Sensitive
Capacitance :
1800pF
Thickness (Max) :
0.051 1.30mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Datasheets
0805Y0160182FCR
Knowles Syfer 0805Y0160182FCR
FlexiCap™ 1800pF 16V Ceramic Capacitor ±1% C0G NP0 1B 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm -55°C~125°C Soft Termination Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)
0805Y0160182FCR Overview
Programs on this device are of 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm size/dimension.Temperature coefficient of resistance refers to the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, with C0G NP0 1B being the highest temperature coefficient.
0805Y0160182FCR Features
a size/dimension of 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm