0805Y0160181MXR
Mfr.Part #
0805Y0160181MXR
Description
CAP CER 180PF 16V X7R 0805
Applications :
Boardflex Sensitive
Temperature Coefficient :
X7R 2R1
Tolerance :
±20%
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Voltage - Rated :
16V
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Feature :
Soft Termination
Thickness (Max) :
0.051 1.30mm
Capacitance :
180pF
Datasheets
0805Y0160181MXR
Knowles Syfer 0805Y0160181MXR
FlexiCap™ 180pF 16V Ceramic Capacitor ±20% X7R 2R1 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm -55°C~125°C Soft Termination Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)
0805Y0160181MXR Overview
A 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm size/dimension program is available for this device.Temperature coefficient of resistance consists of the change in electrical resistance of a substance with respect to each degree change in temperature, and it is X7R 2R1.
0805Y0160181MXR Features
a size/dimension of 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm