0805Y0160181JCT
Mfr.Part #
0805Y0160181JCT
Description
CAP CER 180PF 16V C0G/NP0 0805
Thickness (Max) :
0.051 1.30mm
Temperature Coefficient :
C0G NP0 1B
Feature :
Soft Termination
Capacitance :
180pF
Applications :
Boardflex Sensitive
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Voltage - Rated :
16V
Tolerance :
±5%
Datasheets
0805Y0160181JCT
Knowles Syfer 0805Y0160181JCT
FlexiCap™ 180pF 16V Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 1B 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm -55°C~125°C Soft Termination Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)
0805Y0160181JCT Overview
A 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm size/dimension program is available for this device.Temperature coefficient of resistance consists of the change in electrical resistance of a substance with respect to each degree change in temperature, and it is C0G NP0 1B.
0805Y0160181JCT Features
a size/dimension of 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm