0805Y0160181FCT
Mfr.Part #
0805Y0160181FCT
Description
CAP CER 180PF 16V C0G/NP0 0805
Tolerance :
±1%
Temperature Coefficient :
C0G NP0 1B
Applications :
Boardflex Sensitive
Thickness (Max) :
0.051 1.30mm
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Capacitance :
180pF
Feature :
Soft Termination
Voltage - Rated :
16V
Datasheets
0805Y0160181FCT
Knowles Syfer 0805Y0160181FCT
FlexiCap™ 180pF 16V Ceramic Capacitor ±1% C0G NP0 1B 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm -55°C~125°C Soft Termination Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)
0805Y0160181FCT Overview
This device's program size/dimension is 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm.A substance's temperature coefficient of resistance is generally defined as how its electrical resistance changes with per degree change in temperature.
0805Y0160181FCT Features
a size/dimension of 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm