0805Y0160152JXR
Mfr.Part #
0805Y0160152JXR
Description
CAP CER 1500PF 16V X7R 0805
Feature :
Soft Termination, High Temperature
Temperature Coefficient :
X7R 2R1
Capacitance :
1500pF
Tolerance :
±5%
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Voltage - Rated :
16V
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Applications :
High Reliability, Boardflex Sensitive
Thickness (Max) :
0.051 1.30mm
Datasheets
0805Y0160152JXR
Knowles Syfer 0805Y0160152JXR
FlexiCap™ 1500pF 16V Ceramic Capacitor ±5% X7R 2R1 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm -55°C~125°C Soft Termination, High Temperature Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)
0805Y0160152JXR Overview
Programs on this device are of 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm size/dimension.Temperature coefficient of resistance refers to the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, with X7R 2R1 being the highest temperature coefficient.
0805Y0160152JXR Features
a size/dimension of 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm