0805Y0160124MXT
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
0805Y0160124MXT
Manufacturer
Knowles Syfer
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 0.12UF 16V X7R 0805
Manufacturer :
Knowles Syfer
Product Category :
Ceramic Capacitors
Series :
FlexiCap™
Applications :
High Reliability, Boardflex Sensitive
Tolerance :
±20%
Temperature Coefficient :
X7R 2R1
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Factory Lead Time :
8 Weeks
Voltage - Rated :
16V
Feature :
Soft Termination, High Temperature
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Capacitance :
0.12μF
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Thickness (Max) :
0.051 1.30mm
Datasheets
0805Y0160124MXT
Knowles Syfer 0805Y0160124MXT
FlexiCap™ 0.12μF 16V Ceramic Capacitor ±20% X7R 2R1 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm -55°C~125°C Soft Termination, High Temperature Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)
0805Y0160124MXT Overview
Consequently, the program has size/dimension 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm.This coefficient is determined by the change in electrical resistance of a substance as a function of temperature; in general, its coefficient is X7R 2R1.
0805Y0160124MXT Features
a size/dimension of 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm