0805Y0160124MDT
Mfr.Part #
0805Y0160124MDT
Description
CAP CER 0.12UF 16V X7R 0805
Feature :
Soft Termination, High Temperature
Capacitance :
0.12μF
Applications :
High Reliability, Boardflex Sensitive
Temperature Coefficient :
X7R
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Voltage - Rated :
16V
Tolerance :
±20%
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Thickness (Max) :
0.051 1.30mm
Datasheets
0805Y0160124MDT
Knowles Syfer 0805Y0160124MDT
FlexiCap™ 0.12μF 16V Ceramic Capacitor ±20% X7R 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm -55°C~125°C Soft Termination, High Temperature Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)
0805Y0160124MDT Overview
A 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm size/dimension program is available for this device.Temperature coefficient of resistance consists of the change in electrical resistance of a substance with respect to each degree change in temperature, and it is X7R.
0805Y0160124MDT Features
a size/dimension of 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm