0805Y0160123MDT
Mfr.Part #
0805Y0160123MDT
Description
CAP CER 0.012UF 16V X7R 0805
Thickness (Max) :
0.051 1.30mm
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Capacitance :
0.012µF
Tolerance :
±20%
Voltage - Rated :
16V
Temperature Coefficient :
X7R
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Datasheets
0805Y0160123MDT
Knowles Syfer 0805Y0160123MDT
FlexiCap™ 0.012μF 16V Ceramic Capacitor ±20% X7R 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm -55°C~125°C Soft Termination, High Temperature Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)
0805Y0160123MDT Overview
A 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm size/dimension program is available for this device.Temperature coefficient of resistance consists of the change in electrical resistance of a substance with respect to each degree change in temperature, and it is X7R.
0805Y0160123MDT Features
a size/dimension of 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm