0805Y0160102MXR
Mfr.Part #
0805Y0160102MXR
Description
CAP CER 1000PF 16V X7R 0805
Thickness (Max) :
0.051 1.30mm
Tolerance :
±20%
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Temperature Coefficient :
X7R 2R1
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Capacitance :
1000pF
Voltage - Rated :
16V
Datasheets
0805Y0160102MXR
Knowles Syfer 0805Y0160102MXR
FlexiCap™ 1000pF 16V Ceramic Capacitor ±20% X7R 2R1 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm -55°C~125°C Soft Termination, High Temperature Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)
0805Y0160102MXR Overview
This device's program size/dimension is 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm.A substance's temperature coefficient of resistance is generally defined as how its electrical resistance changes with per degree change in temperature.
0805Y0160102MXR Features
a size/dimension of 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm