0805Y0160101JDT
Mfr.Part #
0805Y0160101JDT
Description
CAP CER 100PF 16V X7R 0805
Tolerance :
±5%
Applications :
High Reliability, Boardflex Sensitive
Temperature Coefficient :
X7R
Voltage - Rated :
16V
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Thickness (Max) :
0.051 1.30mm
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Feature :
Soft Termination, High Temperature
Capacitance :
100pF
Datasheets
0805Y0160101JDT
Knowles Syfer 0805Y0160101JDT
FlexiCap™ 100pF 16V Ceramic Capacitor ±5% X7R 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm -55°C~125°C Soft Termination, High Temperature Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)
0805Y0160101JDT Overview
For this device, the size/dimension of the program is 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm.As a general rule, temperature coefficient of resistance is simply the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, and its value is X7R.
0805Y0160101JDT Features
a size/dimension of 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm