0805Y0160101GFR
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
0805Y0160101GFR
Manufacturer
Knowles Syfer
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 100PF 16V C0G/NP0 0805
Manufacturer :
Knowles Syfer
Product Category :
Ceramic Capacitors
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Voltage - Rated :
16V
Feature :
Soft Termination, High Temperature
Factory Lead Time :
8 Weeks
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Series :
FlexiCap™
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Capacitance :
100pF
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Applications :
High Reliability, Boardflex Sensitive
Tolerance :
±2%
Thickness (Max) :
0.051 1.30mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Datasheets
0805Y0160101GFR
Knowles Syfer 0805Y0160101GFR
FlexiCap™ 100pF 16V Ceramic Capacitor ±2% C0G NP0 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm -55°C~125°C Soft Termination, High Temperature Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)
0805Y0160101GFR Overview
For this device, the size/dimension of the program is 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm.As a general rule, temperature coefficient of resistance is simply the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, and its value is C0G NP0.
0805Y0160101GFR Features
a size/dimension of 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm