0805Y0160101GCT
Mfr.Part #
0805Y0160101GCT
Description
CAP CER 100PF 16V C0G/NP0 0805
Tolerance :
±2%
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Voltage - Rated :
16V
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Capacitance :
100pF
Thickness (Max) :
0.051 1.30mm
Datasheets
0805Y0160101GCT
Knowles Syfer 0805Y0160101GCT
FlexiCap™ 100pF 16V Ceramic Capacitor ±2% C0G NP0 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm -55°C~125°C Soft Termination, High Temperature Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)
0805Y0160101GCT Overview
The size/dimension of the program on this device is 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm.In general, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance per degree of temperature change.
0805Y0160101GCT Features
a size/dimension of 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm