0805Y0100181JXR
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
0805Y0100181JXR
Manufacturer
Knowles Syfer
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 180PF 10V X7R 0805
Manufacturer :
Knowles Syfer
Product Category :
Ceramic Capacitors
Capacitance :
180pF
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Series :
FlexiCap™
Voltage - Rated :
10V
Factory Lead Time :
8 Weeks
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Temperature Coefficient :
X7R 2R1
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Applications :
High Reliability, Boardflex Sensitive
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Thickness (Max) :
0.051 1.30mm
Tolerance :
±5%
Feature :
Soft Termination, High Temperature
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Datasheets
0805Y0100181JXR
Knowles Syfer 0805Y0100181JXR
FlexiCap™ 180pF 10V Ceramic Capacitor ±5% X7R 2R1 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm -55°C~125°C Soft Termination, High Temperature Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)
0805Y0100181JXR Overview
For this device, the size/dimension of the program is 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm.As a general rule, temperature coefficient of resistance is simply the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, and its value is X7R 2R1.
0805Y0100181JXR Features
a size/dimension of 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm