0805Y0100152JCR
Mfr.Part #
0805Y0100152JCR
Description
CAP CER 1500PF 10V C0G/NP0 0805
Capacitance :
1500pF
Voltage - Rated :
10V
Thickness (Max) :
0.051 1.30mm
Tolerance :
±5%
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Datasheets
0805Y0100152JCR
Knowles Syfer 0805Y0100152JCR
FlexiCap™ 1500pF 10V Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm -55°C~125°C Soft Termination, High Temperature Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)
0805Y0100152JCR Overview
For this device, the size/dimension of the program is 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm.As a general rule, temperature coefficient of resistance is simply the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, and its value is C0G NP0.
0805Y0100152JCR Features
a size/dimension of 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm