0805N820F160CT
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
0805N820F160CT
Manufacturer
Walsin Technology
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Datasheet
Download
Description
MLCC 82PF 16V NPO 0805
Manufacturer :
Walsin Technology
Product Category :
Ceramic Capacitors
Ratings :
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Features :
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Height :
0.6
Voltage - Rated :
16V
Product Status :
Active
Negative Tolerance :
1
Temperature Characteristics Code :
C0G
Termination :
Standard
Reach Compliance Code :
Compliant
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Lead Spacing :
Tolerance :
±1%
Package :
Tape and Reel (TR)
Subcategory :
Capacitors
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Mounting Feature :
Surface Mount
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Surface Mount :
yes
Capacitance :
82 pF
Multilayer :
yes
Lead Style :
Termination Style :
SMD/SMT
Packaging :
MouseReel
Product Type :
Ceramic Capacitors
Product :
General Type MLCCs
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Failure Rate :
ECCN Code :
EAR99
Package Shape :
RECTANGULAR PACKAGE
Type :
General Purpose MLCCs
Class :
Class 1
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Width :
1.25
Brand :
Walsin
RoHS :
Details
Dielectric :
C0G (NP0)
Positive Tolerance :
Dielectric Material :
Ceramic
Applications :
GENERAL PURPOSE
Walsin
Series :
Height - Seated (Max) :
JESD-609 Code :
e3
Length :
2
Size / Dimension :
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Pbfree Code :
Thickness (Max) :
0.028" (0.70mm)
HTS Code :
Temperature Coefficient :
C0G, NP0
Product Category :
Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT
Rated (DC) Voltage (URdc) :
16 V
Size Code :
Number of Terminals :
2
Datasheets
0805N820F160CT
Walsin Technology 0805N820F160CT
- 82 pF 16V Ceramic Capacitor ±1% C0G, NP0 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) -55°C ~ 125°C Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)