0805N5R1C101CT
Mfr.Part #
0805N5R1C101CT
Description
MLCC 5.1PF 100V NPO 0805
Applications :
GENERAL PURPOSE
Size / Dimension :
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Class :
Class 1
Walsin
Surface Mount, MLCC
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Product Category :
Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT
Subcategory :
Capacitors
Capacitance :
5.1 pF
Voltage - Rated :
100V
Lead Spacing :
Termination :
Standard
Ratings :
Dielectric :
C0G (NP0)
Width :
1.25 mm
Length :
2 mm
Tolerance :
±0.25pF
Product :
General Type MLCCs
Packaging :
MouseReel
Brand :
Walsin
Termination Style :
SMD/SMT
Lead Style :
Package :
Tape and Reel (TR)
0805 (2012 Metric)
Product Type :
Ceramic Capacitors
Height :
0.8 mm
RoHS :
Details
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Thickness (Max) :
Failure Rate :
Datasheets
0805N5R1C101CT
- 5.1 pF 100V Ceramic Capacitor ±0.25pF C0G, NP0 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) -55°C ~ 125°C Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)