0805N560FW251X
Mfr.Part #
0805N560FW251X
Manufacturer
Passive Plus, Inc.
Description
.080 X.050 56PF 1% 250 VOLTS SUR
Manufacturer :
Passive Plus, Inc.
Thickness (Max) :
0.046 (1.17mm)
Size / Dimension :
0.080 L x 0.050 W (2.03mm x 1.27mm)
Package :
Tape and Reel (TR);Cut Tape (CT);Digi-Reel®;
Voltage - Rated :
250V
Operating Temperature :
-55°C ~ 175°C
Features :
High Q, Low Loss, Low ESL
Applications :
RF, Microwave, High Frequency, Bypass, Decoupling
Capacitance :
56 pF
Tolerance :
±1%
Series :
0805N
Temperature Coefficient :
C0G, NP0
Datasheets
0805N560FW251X
Passive Plus, Inc. 0805N560FW251X
0805N 0805 2012Metric Ceramic Capacitor 0.080L x 0.050W 2.03mm x 1.27mm C0G NP0 ±1% 56pF