0805LS-273XGRC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
0805LS-273XGRC
Manufacturer
COILCRAFT
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Datasheet
Download
Description
RF INDUCTOR, FERRITE CORE, 2% TO
Manufacturer :
COILCRAFT
Product Category :
Fixed Inductors
Tolerance :
±2%
Features :
Shielding :
Unshielded
Current - Saturation (Isat) :
Frequency - Self Resonant :
11MHz
Ratings :
AEC-Q200
Mounting Type :
Surface Mount
Product Status :
Active
Size / Dimension :
0.090" L x 0.075" W (2.29mm x 1.91mm)
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Type :
Wirewound
Inductance Frequency - Test :
2.5 MHz
Termination Style :
SMD/SMT
Current Rating (Amps) :
120 mA
Inductance :
27 µH
Height - Seated (Max) :
0.063" (1.60mm)
Operating Temperature :
-40°C ~ 100°C
Material - Core :
Ceramic, Ferrite
Q @ Freq :
15 @ 2.5MHz
Mounting Style :
PCB Mount
Series :
0805LS
Supplier Device Package :
DC Resistance (DCR) :
11.04Ohm Max
Product Type :
RF Inductors - Leaded
Package :
Strip
Datasheets
0805LS-273XGRC
0805LS-273XGRC datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Coilcraft stock available at
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD