0805J500P900BQT
Mfr.Part #
0805J500P900BQT
Description
CAP CER 0.9PF 500V C0G/NP0 0805
Capacitance :
0.9pF
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Feature :
High Q, Low Loss
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Thickness (Max) :
0.051 1.30mm
Voltage - Rated :
500V
Factory Lead Time :
8 Weeks
Tolerance :
±0.1pF
Applications :
GENERAL PURPOSE
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Datasheets
0805J500P900BQT
Knowles Syfer 0805J500P900BQT
0.9pF 500V Ceramic Capacitor ±0.1pF C0G NP0 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm -55°C~125°C High Q, Low Loss Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)
0805J500P900BQT Overview
Programs on this device are of 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm size/dimension.Temperature coefficient of resistance refers to the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, with C0G NP0 being the highest temperature coefficient.
0805J500P900BQT Features
a size/dimension of 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm