0805J500P700DQT
Mfr.Part #
0805J500P700DQT
Description
CAP CER 0.7PF 500V C0G/NP0 0805
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Thickness (Max) :
0.051 1.30mm
Voltage - Rated :
500V
Feature :
High Q, Low Loss
Tolerance :
±0.5pF
Applications :
GENERAL PURPOSE
Capacitance :
0.7pF
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Datasheets
0805J500P700DQT
Knowles Syfer 0805J500P700DQT
0.7pF 500V Ceramic Capacitor ±0.5pF C0G NP0 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm -55°C~125°C High Q, Low Loss Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)
0805J500P700DQT Overview
Ceramic capacitor is 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm in size/dimension for this device.Generally, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to temperature changes, and it is equal to C0G NP0.
0805J500P700DQT Features
a size/dimension of 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm