0805J5005P60CCR
Mfr.Part #
0805J5005P60CCR
Description
CAP CER 5.6PF 500V C0G/NP0 0805
Temperature Coefficient :
C0G NP0 1B
Thickness (Max) :
0.051 1.30mm
Capacitance :
5.6pF
Voltage - Rated :
500V
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Tolerance :
±0.25pF
Applications :
GENERAL PURPOSE
Datasheets
0805J5005P60CCR
Knowles Syfer 0805J5005P60CCR
5.6pF 500V Ceramic Capacitor ±0.25pF C0G NP0 1B 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm -55°C~125°C Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)
0805J5005P60CCR Overview
This device's program size/dimension is 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm.A substance's temperature coefficient of resistance is generally defined as how its electrical resistance changes with per degree change in temperature.
0805J5005P60CCR Features
a size/dimension of 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm